Umownie przyjmuje się, że pożyczki długoterminowe to takie, których okres kredytowania wynosi około roku lub więcej. Tego rodzaju finansowanie często opiewa na spore kwoty pozwalające spełnić duże cele konsumpcyjne. Z kolei rozbicie zobowiązania na raty ułatwia spłatę. Długoterminowe pożyczki ratalne są więc często wysoce atrakcyjne. Zanim jednak skorzysta się z tego typu oferty, to trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Kredyt w banku, czy pożyczka pozabankowa?
Zasadniczo o długoterminowe pożyczki można starać się na dwa sposoby. Pierwszy, bardziej tradycyjny polega na skorzystaniu z oferty banku. Kredyty bankowe mogą opiewać na wręcz nieograniczone kwoty, a ich spłata bywa rozłożona na wiele lat. Co więcej, kredyty bankowe często mają atrakcyjne RRSO.
Niestety poza paroma zaletami, długoterminowe kredyty bankowe, mają również rozliczne wady. Przede wszystkim banki oferują swe produkty kredytowe mocno ograniczonej liczbie konsumentów. Wynika to głównie z ich restrykcyjnego podejścia do oceny zdolności oraz historii kredytowej. By mieć szanse na finansowanie, trzeba mieć świetną sytuację w BIK i uzyskiwać spore dochody ze źródła akceptowanego przez bank. Ponadto procedury bankowe są długie i żmudne. Z zasady potrzebne jest okazanie choćby zaświadczeń o dochodach.
Tymczasem sektor pozabankowy działa zupełnie inaczej. Instytucje pozabankowe mają liberalne zasady i w łagodny sposób dokonują oceny zdolności i historii kredytowej. W konsekwencji pozabankowe długoterminowe pożyczki na raty online są dostępne dla niemal każdego. Ogromną zaletą instytucji pozabankowych jest również szybkość działania. Tutaj finansowanie można załatwić niemal natychmiastowo na dowód osobisty. Wystarczy tylko skorzystać z sieci.
Gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę?
Ofert długoterminowych pożyczek jest mnóstwo. Zwłaszcza w sektorze bankowym można przebierać w propozycjach. Najkorzystniejszą z nich można postarać wybrać się samemu. W tym celu dokonuje się porównań wysokości raty, czy parametru RRSO.
Jednakże samodzielne porównanie ofert wymaga czasu, wiedzy i skupienia. Dlatego też prostszym, szybszym i skutecznym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora pożyczek na raty. Takie narzędzie jest proponowane właśnie na RataPro. Wystarczy, że wybierzesz suwakiem potrzebną kwotę i uzupełnisz krótki wniosek, a zostaniesz skierowany do pożyczkodawcy z odpowiednią ofertą.
Jak zweryfikować pozabankowego pożyczkodawcę?
Szybkie i wygodne długoterminowe pożyczki na raty pozwalają uzyskać np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to więc finansowanie, które może wymiernie wspomóc zrealizowanie wielu celów w życiu. Ważne jest tu to, by pożyczka faktycznie była pomocna, zamiast stać się źródłem kłopotów.
Dlatego też konieczne należy wybrać ofertę pochodzącą z wiarygodnego źródła. Wiarygodność danego pożyczkodawcy również można spróbować ocenić samodzielnie. W tym celu należy między innymi sprawdzić jego stronę internetową, czy przeczytać opinię na jego temat w sieci. Szybszą metodą jest skorzystanie ze wsparcia choćby kalkulatora pożyczkowego RataPro. W naszej sieci pożyczkodawców znajdują się wyłącznie sprawdzone firmy, które są godne zaufania.
Jak dopasować wysokość raty?
Z doborem kwoty długoterminowej zwykle nie ma żadnego problemu. Po prostu dobiera się taką kwotę, jaka jest potrzebna do spełnienia określonego celu zakupowego. Mniej jasny, a równie ważny jest dobór relacji pomiędzy wysokością raty a długością okresu kredytowania.
Zasadniczo im dłuższy okres kredytowania, tym niższy poziom raty. Stąd pojawia się pokusa, by pożyczkę rozłożyć na jak najdłuższy okres i jak największą liczbę rat. Wtedy to miesięczna kwota do spłaty będzie możliwie najniższa. Każdy kij ma jednak dwa końce, a dłuższy okres kredytowania jest równoznaczny również i z wyższym całkowitym kosztem pożyczki.
Dlatego też polecamy, by postawić na złoty środek i balansować pomiędzy możliwie najniższą ratą i najniższym całkowitym kosztem pożyczki. Mówiąc prościej, zalecamy wybranie dokładnie takiej wysokości raty, jaka jest możliwa do spłaty bez większego trudu w ciągu jednego miesiąca.
Jakie kwestie formalne trzeba sprawdzić?
Kiedy pożycza się z wiarygodnego źródła, to uogólniając, można być spokojnym o bezpieczeństwo. Podmioty udzielające pożyczek działają profesjonalnie i dbają o każdy detal, stąd ryzyko błędu lub pomyłki jest minimalne. Niemniej warto pamiętać o przysłowiu, że strzeżonego pan Bóg strzeże. Przed zawarciem umowy o pożyczkę długoterminową koniecznie trzeba ją więc dokładnie przeczytać. Trzeba upewnić się, że wszystkie zapisy są zrozumiałe.
Oczywiście nie można nigdy zapominać, że każdą pożyczkę będzie trzeba spłacić. Zaciąganie takiego zobowiązania finansowego powinno się więc bardzo dokładnie przemyśleć. Gdy już podejmie się o zaciągnięciu pożyczki długoterminowej, to należy trzymać się terminów w harmonogramie spłat, by zaoszczędzić sobie zbędnych kłopotów.